top of page
Zájezdy Nikaragua Granada

Granada

Granada má asi 200.000 obyvatel a je jedním z nejdůležitějších měst v Nikaragui, jinak známá taky  jako Paříž střední Ameriky. Založil ji 8. prosince roku 1524 španělský konkvistador Hernández de Córdoba a tím se stává nejstarším městem v Nikaragui a jedním z nejstarších na americkém kontinentu. 

Granada je také známá jako Gran Sultana, protože více vypadá jako město Morisků, na rozdíl od města León, věčného historického rivala, které zase více vypadá jako španělské. Je třetím největším městem v Nikaragui (předchází Managua a León). Granada je nejvíce navštěvované město turisty z celé země, má krásnou koloniální a neoklasickou architekturu a bohatou historii.

Příroda a historie jsou důležitou osou provincie Granada, okolo které se pak seskupuje spousta dalších turistických atrakcí. V této provincii naleznete třeba vyhaslou sopku, dlouhé pobřeží jezera Cocibolca, souostroví a nejstarší město v zemi, Granadu, se svým koloniálním historickým jádrem. Granada je vůbec jedním z největších turistických atrakcí v Nikaragui a v současnosti nejnavštěvovanější místo cizinci. Koloniální architektura historického jádra, muzea, galerie, hotely, restaurace, bary a kosmopolitní prostředí městu dodávají ráz a je zároveň vstupní bránou pro další atrakce.

V provincii Granada se nachází vulkán Mombacho, okolo kterého se rozkládá mlžný exotický les. V okolí jezera se dá praktikovat spousta vodních sportů. V jezeře se také nachází souostroví Zapatera, v jehož lesích se ukrývá archeologický předkolumbovský doposud neprobádaný poklad.

 

Jezero Cocibolca 

Španělé, kteří město založili, pojmenovali toto jezero ,,Sladké moře", protože je tak velké. Aktuálně se nazývá Lago Cocibolca, Gran Lagode Nicaragua anebo Lago de Nicaragua. Plavba po tomto jezeře je jedna z největších turistických atrakcí pro návštěvníky Granady. Je to také jediné sladkovodní jezero ne světě, ve kterém žijí žraloci a má vlny, příliv a odliv, stejně jako moře.

Isletas de Granada

Tyto ostrůvky se nacházejí v jezeře Cocibolca v těsné blízkost Granady a vytvářejí souostroví skládající se ze 360-ti malých ostrůvků různých velikostí. Ostrůvky jsou snadno dosažitelné a stává se z nich tak rajská turistická atrakce. Ostrůvky jsou výsledkem laviny kamenů a bahna, které  se sesunuly po boku sopky Mombacho. Naplaveninová přední část laviny je poloostrov de Asese. Experti tvrdí, že ostrůvky vznikly lavinovým sesunem kamenů a bahna a ne výbuchem sopky, což se dá velice jednoduše poznat i z Google Earth.

NP Volcán Mombacho

Nachází se nedaleko Granady a Isletas de Granada. Nádherná krajina a bohatství fauny a flory z něj dělají jedinečné místo, které je nejen neposkvrněné, ale také panenské, protože tam dodneška nezasáhla lidská ruka. Můžeme zde natrefit na některé druhy fauny a flory, které jsou místními unikáty.

Místní ekonomika

Zakládá se na cukrářských výrobcích, destilování alkoholu, rybolov, v poslední době turistický ruch. Granada, jakožto největší jezerní přístav Lago de Nicaragua, byla po čtyři století hlavním obchodním centrem v zemi. Tato hojnost sem taktéž přivábila i piráty, hlavně v XVII a XVII. století.

Muzeum sv. Františka

Konvent sv. Františka je jedním z nejstarších památek ve městě. Byl založen roku 1529 pod zasvěcením Neposkvrněného početí řádovým bratrem Toribiem de Benavente, duchovním knězem františkánského řádu, který byl známý jako Motolinia, protože žil prostým a chudým životem. V roce 2003 byl po rekonstrukci kolaudován jako kulturní centrum a od té doby slouží jako muzeum a knihovna. Má šest exhibičních křídel s různou tématikou: archeologie, církevní umění, malířství, obrazy Granady z roku 1940 a 1980, maketa historického centra.

Kolumbův Park

Původně ,,Plaza de Armas" (náměstí zbraní) koloniální Granady. Později sloužil jako ,,tiangue" (dobytčí trh), dokud se z něj nestal park. V roce 1880 byl navržen jako Centrální Park a roku 1892 ,,Parque Colón" (Kolumbův park), na počest připomenutí ,,objevení" Ameriky Krištofem Kolumbem po 400 letech. Styl parku je výsledek jeho neustálých transformací od doby vzniku. Původně byla v rozích parku barokní zrcadla vody. Později se tam přidala besídka v eklektickém stylu. V současnosti se k tomu přidaly čtyři malé kiosky, jeden obelisk věnovaný Rubénu Daríovi a památník ,,Matce". Při poslední rekonstrukci se sjednotila dlažba s náměstím ,,Plaza de los Leones" a ,,Plaza de la Independencia", čímž se dosáhlo kompletní urbanistické integrace jako celek respektujíce přírodu.

Granadská katedrála

Jedná se o jednu z nejprominentnějších staveb ve městě. Nachází se na východní straně Centrálního parku (Kolumbova parku). Po své výstavbě roku 1583 byla několikrát přestavěna. V roce 1856 stavbu úplně zničil Wiliam Walker. Na konci XIX. století se stavba nové katedrály pozdržela z nedostatku financí. Stavbu s novými plány vedl architekt Andrés Zapata a dokončil ji až v roce 1915. V interiéru katedrály se uchovává obraz Panny Neposkvrněné Početí, patronky Granady a také vojska Nicaragui, jehož titul jí udělil prezident Nikaragui Tomás Martínez.

Biskupský palác

Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1913 v neoklasickém stylu a zasloužila se o to rodina Salvadora Cardenala. Zde se narodil Pedro Joaquín Chamorro Cardenal. Dnes je to rezidence granadského biskupa. Isabel Arguello, vdova po Cardenalovi, jej darovala biskupovi, aby si zde udělal rezidenci. Nachází se naproti Centrálního parku. Na konci XIX století z něj byla vojenská pevnost. 

bottom of page