top of page
Kostarika zájezdy, zájezdy na Kostariku
Kostarika zájezdy, zájezdy na Kostariku

Manuel Antonio

Kostarika zájezdy, zájezdy na Kostariku

Národní park Manuel Antonio je přírodní rezervace o rozloze 1.983 hektarů, leží při pobřeží Pacifiku v kantonu Quepos a provincii Puntarenas. Provozují se zde aktivity jako je ochrana a výzkum přírodního prostředí a ekologický turistický ruch. Mořská plocha pak zaujímá 55.000 hektarů. Je to jeden z kostarických parků s nejkrásnějším přírodními scenériemi.

Historie

Před příchoden Španělů byla tato oblast obydlena indiánským kmenem Quepoa, nedaleké město Quepos pochází z názvu tohoto kmene. S příchodem kolonizátorů se z dnešního parku tehdy stala zemědělská oblast a později pozemky skoupila ,,United Fruit Company" a vlastnila je až do roku 1972, kdy je na popud populace odkoupil stát. Od této doby je pod jeho ochranou a je spravován institucemi ACOPAC (Área de conservación Pacífico Central), SINAC a MINAET.

 

Část lesa je momentálně v procesu regenerace, protože v minulosti byla mj. terčem těžby cenného dřeva. Do tohoto parku se sjíždí nejvíce turistů, kteří zavítali na Kostariku. Největší turistickou atrakcí je vlhký tropický les, kde se nacházejí takové druhy fauny a flory, kterým hrozí vyhynutí, jako jsou mývalové, nosáli, agutí, lenochod dvouprstý, opice bílá tvář, opička tití a další. Součástí parku jsou mangrovníkové porosty, plážová vegetace, mořská fauna a flora, ostrovy a laguna o 14-ti hektarech. Nejzajímavější geomorfologický rys je výběžek, který je známý jako ,,Punta Catedral". V minulosti to byl samostatný ostrov, ale postupem času se tam nahromadily sedimenty a ostrov se tak spojil s kontinentální masou a vytvořil písečný pás.

Podnebí se vyznačuje vysokými teplotami. Průměrná roční teplota je 27°C, minimální teplota 20°C. Průměrné roční srážky 3.875 mm. Období sucha jsou leden, únor a březen, období dešťů srpen, září a říjen. 

Mezi nejcharaktističtější druhy flory primárního lesa se řadí guacimo, cukrová třtina, cedr, guapinol, surá, cenné dřevo: lechoso, planika, cenízaro a ceiba. V sekundárním lese: balza, ,,opičí hřeben", guarumo, bílý capulín a garocho. 3 druhy mangrovů pokrývají ca 18 hektarů.

Na pláži roste manzanillo, je to strom, který má mléčnou sustanci a jedovaté plody, mandlovník, dub savana a kokos.

Fauna je různorodá, bylo rozlišeno na 109 druhů savců a 184 druhů ptáků. Nejhojnější jsou mývali, nosáli, agutí, lenochodi dvouprstí a tříprstí, opice bílá tvář, opice congo, opička tití, která je v ohrožení, protože bylo skoro úplně znično prostředí, ve kterém žije a taky proto, že byla lovena jako domácí mazlíček.

 

V parku můžete také spatřit tukány, pelikány, krahujce, leguány, hady a spoustu hmyzu.

Hlavním problémem parku je špatná planifikace turistického rozvoje, masivní příliv turistů a kontaminace moře. Na druhé straně vysoký stupeň monokultury zničil půdu a v moři tak vzniká sediment. Odpadky a krmení divokých zvířat návštěvníky představuje další problém.

Pláže

Rozmanitost pláží - naleznete zde pláže s bílým pískem, stezky, které vedou přímo z tropického lesa. Nejnavštěvovanější: Playa Espadilla - má silnější vlny, ale není nebezpečná. Na délku má 800 metrů a leží v zálivu. Playa Puerto Escondido - je malé, má 80 metrů na délku. Playa Manuel Antonio - pro turisty nejbezpečnější, malé vlny a možnost šnorchlování, nejlépe u útesů. Je zde bohatá mořská fauna.

bottom of page