top of page
IMG_8452_edited_edited.png
FINCA LA FORTUNA (24)_edited_edited.png
Poznávací zájezd Ekvádor, Galapágy a Amazonie

ŠAMANSKÁ CESTA ZA DÁVNÝMI CIVILIZACEMI / 14 DNÍ 

Poznávací zájezd Ekvádor, Galapágy a Amazonie
WatchersHeader_edited_edited_edited.jpg
Poznávací zájezd Ekvádor, Galapágy a Amazonie

31.01. - 13.02.2025

QUITO -  PUYO - NP LLANGANATES & PYRAMIDY OBRŮ - ZTRACENÁ CIVILIZACE WAORANIS - LAGO AGRIO - PUERTO ASÍS - FINCA LA FORTUNA (KDE SE VYRÁBĚL KOKAIN) - AMAZONSKÁ FAUNA A FLORA - VILLA GARZÓN & ŠAMAN - MOCOA - VODOPÁD DONDE SE OCULTA EL SOL - BOGOTÁ

1.denVÍTEJTE V EKVÁDORU!

Přílet do hlavního města Ekvádoru QUITO. Přivítání českým průvodcem na letišti a transfer do  hotelu IKALA 4* (1 noc, snídaně).

2.den: QUITO - BAÑOS

Dopolední návštěva hlavního města Ekvádoru QUITO (UNESCO), kterému se také říká Atény jižní Ameriky pro svou bohatou historii a architekturu. Navštívíme náměstí sv. Dominga, Plaza Grande a náměstí sv. Františka. Budeme obdivovat koloniální domy a kostely, ochutnáme dobroty na tržnici v biskupském paláci. Věděli jste, že v Quitu je metro? Projedeme se pár zastávek a budeme pokračovat dále do podhorského městečka BAÑOS ležícího na úpatí And a sopky Tungurahua, městečka adrenalinových sportů, vodopádů a termálů. Ubytování v hotelu ISLA DE BAŇOS & SPA (3 noci, snídaně). V Baňos se nudit nebudeme, můžeme využít masáží, relaxace v termálních bazénech anebo se projet v buse zábavy ,,chiva rumbera”.

7PzUZRv9SW+%u0h%pNkGng_thumb_b8c.jpg
O+eJsH1PSuCTmjQgyDeYzQ_thumb_bb7.jpg
tYnk4KapQ1KU6gUPOhCD6g_thumb_bb2.jpg
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_b97.jpg
7vHt+EpUTeSf2a00GrSlRA_thumb_bae.jpg
IMG_9351.jpeg
IMG_9340.jpeg
IMG_9288.jpeg

3.den: BAÑOS - NP LLANGANATES - PUYO

Cesta do NÁRODNÍHO PARKU LLANGANATES a trek k utajeným pyramidám obrů. Na tuto dobrodružnou výpravu se vydáme s místním zkušeným průvodcem. Národní park Llanganates je chráněná oblast v Ekvádoru nacházející se mezi provinciemi Cotopaxi, Tungurahua, Pastaza a Napo. Jeho jméno, Llanganates, pochází z kečuánského slova, které znamená „krásná hora“. Nachází se uvnitř parku a jeho nejvyšší hora se jmenuje Cerro Hermoso, taktéž krásná hora, ale ve španělštině. O tomto parku se říká, že je zde ukrytý poklad Llanganatis. A co ,,pyramida” v Llanganati? V posledních měsících bylo zveřejněno, že tým průzkumníků objevil v této odlehlé a neznámé oblasti i pro místní obyvatele ekvádorské amazonské džungle starověký komplex s „pyramidou“. Ve zprávách se uvádí, že průzkumníci věří, že to bylo „Ztracené město obrů“, tedy pyramidová stavba o velikosti asi 80 metrů čtverečních v základně a výšce 80 metrů, složená z velkých bloků vyřezávaného kamene různé formy, z nichž každá vážila asi dvě tuny. Tyto bloky by tvořily stěny konstrukce, která je nahoře zakončena rovnou plochou. Po treku návrat do BAÑOS a zbytek odpoledne osobní volno. Můžete využít termálních bazénů, které se nacházejí v těsné blízkosti hotelu, anebo si objednat masáž přímo v hotelu.

unnamed.jpg
inca1_2765844b.jpg.webp
WatchersHeader_edited.jpg

4.den: UPANO

Cesta do oblasti UPANO, archeologická naleziště v údolí Upano, která jsou skupinou archeologických nalezišť v amazonském deštném pralese. Nacházejí se v údolí řeky Upano, východní části Ekvádoru. Nálezy zahrnují několik měst. Předpokládá se, že byly osídleny již 500 let před naším letopočtem, což předchází jakoukoli jinou známou komplexní amazonskou společnost o více než tisíciletí. První známky předmoderního osídlení v oblasti údolí Upano byly nalezeny v 70. letech 20. století. Stéphen Rostain, archeolog z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum, zahájil vykopávky v regionu v 90. letech 20. století. Průzkum lokalit se zrychlil po tom, co vláda Ekvádoru financovala v roce 2015 průzkum LiDAR v údolí Upano, což usnadnilo objevení mnohem více osad, než bylo dříve objeveno. Rostainův tým zveřejnil výsledky studie LiDAR v Science letos v lednu 2024. Objevená místa se rozkládají na více než 300 kilometrech čtverečních v údolí řeky Upano. Rostainův tým ohlásil objev patnácti osad, z nichž pět bylo popsáno jako „velká sídla”. Obzvláště upřednostňovali vykopávky dvou osad známých jako Kilamope a Sangay. Jádro Kilamope pokrývá oblast srovnatelná velikostí s plošinou v Gíze nebo s hlavní třídou Teotihuacánu. Typický stavební vzorec lokalit se soustředil na pravoúhlé plošiny, které byly vybudovány vykopáním a zploštěním vrcholků kopců. Bylo objeveno asi 6000 těchto platforem, na kterých byly stavby budovány ve skupinách po třech až šesti. Místa v údolí Upano byla poprvé osídlena kolem roku 500 př.n.l. a předpokládá se, že byly opuštěny mezi 300 a 600 n.l. Rostain tvrdí, že zánik míst může souviset s erupcemi sopky Sangay.​ Obyvatelstvo regionu je taktéž předmětem debat. Antoine Dorison, spoluautor vědecké práce, odhaduje, že nejvyšší populace regionu byla mezi 15 000 a 30 000 lidmi, zatímco jiní předpokládají, že v regionu mohlo žít více než 100 000 obyvatel.

valle del upano amazonas ecuador.jpg.webp
gunung padang.jpg.webp
rio.jpg

5.den: PUYO - POSLEDNÍ  CIVILIZOVANÁ  AMAZONSKÁ  KOMUNITA  GARENO  WAORANIS

Dobrodružná cesta do amazonského pralesa, kde se stále ukrývá kmen, který si nepřeje být kontaktován. Příběh o smrti misionářů, kteří se snažili o civilizaci kmene WAORANI. Operace Auca byla pokusem o kontakt pěti amerických evangelikálních misionářů s domorodými obyvateli Waorani z ekvádorské džungle. Waorani (které Kečuové pejorativně nazývali awqa nebo auka: „divochy“ nebo „nepřátelé“) byli izolovaným kmenem známým svým násilím proti vlastním lidem a proti cizincům, kteří vstoupili na jejich území. Misionáři, kteří chtěli být prvními protestanty, kteří evangelizovali Waorani, začali v září 1995 pravidelně létat nad jejich osadami. V současné době je vstup do těchto amazonských míst povolen za doprovodu amazonského průvodce a předchozí koordinace s komunitními radami. Tato cesta je plná historie posledního kmene v Ekvádoru, který se ,,kultivoval”. Někteří domorodci se stále oblékají do bederních roušek a nenosí oblečení. V amazonském pralese žije komunita gareno, ve které žijí Waoranis ochotní přijímat návštěvy a právě tuto komunitu my navštívíme. S nimi budeme pozorovat faunu a floru, ochutnáme energetický nápoj wayusa upina a večer zažijeme ceremonii se ŠAMANEM s ayahuaskou. Nocleh v CAMPINGU WAORANI (2 noci, plná penze).

Huaoranis.jpg
Huaoranis-1_edited.jpg
waorani3.jpg.webp
8-reasons-waorani-victory-10-es.jpeg
Nypwaorani.jpg
Ene-Nenquimo.jpg
HUOARANI.png
waorani.jpg
1000_F_94123844_M1G3vS3f29ARbP2wRwo7k81c
014_edited_edited.jpg
1344010782_extras_portadilla_0.jpg.webp
110413141406_huaorani_10_976x549_bbc_nocredit.jpg.webp
min-igua_862927_20230316234734.jpg
a2ad6-waorani2B1.jpg

6.den: WAORANIS

Dobrodružství u Waoranis. Tento den strávíme společně s indiánskou komunitou, seznámíme se s jejich kulturou a stylem života, budeme pozorovat místní faunu a floru.

7.den: KOMUNITA GARENO - TENA - LAGO AGRIO

Dobrodružná cesta z komunity Gareno Waoranis do amazonského města TENA, které je takovou vstupní bránou do ekvádorské Amazonie a kterému se jinak říká hlavní město orchidejí, guayusy a skořice. Tena leží na řece Napo, která je přímým přítokem řeky Amazonka. Ve městě Tena krátce zastavíme na jídlo, poté budeme pokračovat do města Nueva Loja, kterému se neříká jinak, než LAGO AGRIO. Obyvatelé města Loja z jihu Ekvádoru toto místo obsadili za účelem těžby ropy, kterou zde těžila ropná společnost Texaco, na úkor amazonského životního prostředí a zdraví místních obyvatel. Ubytování v hotel MARQUÉS AMAZÓNICO (1 noc, snídaně). 

8.den: LAGO AGRIO - PUERTO ASÍS - FARMA ,,LA FORTUNA"

Po snídani cesta do Kolumbie do PUERTO ASÍS, odkud dále do FINCA ,,LA FORTUNA”, malé rodinné farmy, kde se dříve pěstovala a zpracovávala koka. Dnes se rodina věnuje záchraně amazonského pralesa a pěstění legálních amazonských produktů. Krátká plavba po řece v doprovodu dona Hernána a jeho rodiny. Po příjezdu na farmu dostaneme v babiččině kuchyni vlastní selské ,,fiambre” (oběd zabalený v banánových listech) a na závěr se projdeme džunglí a prohlédneme si úrodu amazonských plodů arazá u řeky Putumayo, poté navštívíme muzeum koky, repliku laboratoře, kde se donedávna zpracovávala pasta z koky, farmáři nám vysvětlí, jak se tu vyráběl kokain, jaký byl proces a jaké chemikálie se používaly. Odpoledne budeme pozorovat nejmenší amazonské opičky ,,titi pigmeo”, exotické ptáky, papoušky a spoustu amazonských hub. Ubytování v přírodním resortu KOFAN (1 noc, snídaně).

FINCA LA FORTUNA (21).jpg
FINCA LA FORTUNA (16).jpg
530A2662.JPG
20230217_174548.jpg
FINCA LA FORTUNA (14).jpg
FINCA LA FORTUNA (7).jpg
FINCA LA FORTUNA (13).jpg
FINCA LA FORTUNA (11).jpg
FINCA LA FORTUNA (8).jpg
FINCA LA FORTUNA (24).jpg
FINCA LA FORTUNA (10).jpg
FINCA LA FORTUNA (5).jpg
FINCA LA FORTUNA (6).jpg
FINCA LA FORTUNA (3).jpg
AMAZON´S BIRDS (105).JPG
AMAZON´S BIRDS (103).JPG
AMAZON´S BIRDS (98).JPG
AMAZON´S BIRDS (73).JPG
AMAZON´S BIRDS (59).JPG
AMAZON´S BIRDS (90).JPG
AMAZON´S BIRDS (56).JPG
AMAZON´S BIRDS (6).jpg
AMAZON´S BIRDS (3).jpg
AMAZON´S BIRDS (97).JPG
AMAZON´S BIRDS (63).JPG
AMAZON´S BIRDS (15).jpeg
AMAZON´S BIRDS (72).JPG
AMAZON´S BIRDS (60).jpg
AMAZON´S BIRDS (71).JPG
AMAZON´S BIRDS (106).JPG
AMAZON´S BIRDS (66).JPG
AMAZON´S BIRDS (115).JPG

9.den: PUERTO ASÍS - VODOPÁD ,,DONDE SE OCULTA EL SOL"

Cesta k vodopádům DONDE SE OCULTA EL SOL, kde se projdeme lesem a seznámíme se s jeho ekosystémy. V tomto místě budeme trekovat přibližně 2 hodiny, dokud nedorazíme k vodopádu La Mohana, kde si dáme osvěžující koupel.. Pokračování do oblasti MOCOA, do přírodního resortu SAMAWE (3 noci, plná penze). V resortu se nachází indiánská maloca, kde budeme absolvovat očistný rituál a harmonizaci. Noční ceremonie s ayahuaskou na vyžádání.

donde-se-oculta-el-sol-5.jpg
donde-se-oculta-el-sol-2.jpg
1690994836934604.jpg
445207255.jpg
315587417_808107413963869_1810108779063108598_n.jpg
IMG_2730.jpeg
donde-se-oculta-el-sol-sitios-turisticos-zonas-de-entretenimiento-villagarzon-putumayo-colombia-8.jpg
IMG_2738.jpeg
IMG_2760.jpeg
IMG_2725.jpeg

10.den: SAMAWE - MOCOA - VILLA GARZÓN

Dopolední relax v resortu, možnost aktivit, procházka k vodopádu, anebo koupání v bazénu. Odpoledne cesta do MOCOA a návštěva městské tržnice. Zájemci se mohou vydat do VILLA GARZÓN, kde dije Taita Humberto, učeň slavného šamana Querubina Quety.

11.den: VODOPÁD ,,FIN DEL MUNDO"

Dnes nás čeká trek k vodopádům FIN DEL MUNDO. V jeskyni nám místní ženy upečou lahodnou rybu. Večerní rozlučková večeře v restauraci AMAZONICO a jak už název napovídá, pochutnáme si na výtečných amazonských ,,gourmet” produktech.

IMG_1718.jpeg
FullSizeRender.jpg
IMG_1714 2.jpeg
IMG_1717 2.jpeg
FullSizeRender.jpg
FullSizeRender.jpg
IMG_0013.jpg
IMG_9830.jpg
IMG_9832.jpg
IMG_1711.jpeg
IMG_9868.jpg
bc535bc1-701b-45c2-a1e2-13cbab6d9a91.JPG
94a435a0-1f0a-4d91-b182-96cc178d58c8.JPG
IMG_1710 2.jpeg
cd8f544d-8958-42dd-8c1d-acf188ff0506.JPG
14fcd5f7-ceda-423e-aea0-3dd0ce57e321.JPG
0b0475e7-2b41-4c36-8e27-27367d71a5e3.JPG
IMG_1458.jpeg
66825a21-4e43-4ffb-86c4-345e063ba900.JPG
b8877e46-be38-4689-a3c3-80fc1b58c6c3.JPG
521dd87a-4415-4d78-bbc8-f27cc6dd4157.JPG
cf2c9eba-bbb1-4329-9d6c-ee19717a1cb8.JPG
c6b293dd-f64f-49e7-b5a2-8685c7945af1.JPG
d41326bc-23ba-464d-9408-7ed68ca65e88.JPG
c932a3a5-a4e1-43c8-a9a2-f44cb2493fce.JPG
4e5956ed-3f60-416d-bf4d-223902b06c07.JPG
bf6039f2-334b-498f-bfc4-97d2fe261b37.JPG

12.den: SAMAWE - PUERTO ASÍS - BOGOTÁ

Transfer do PUERTO ASÍS a večerní přelet do BOGOTY. Ubytování v hotelu DE LA ÓPERA 5* (2 noci, snídaně).

13.den: BOGOTÁ

Po snídani procházka k úpatí posvátného MONSERRATU, výjezd lanovkou nahoru a čas k návštěvě místní tržnice, kde můžete ochutnat typické produkty, jako např. čaj z koky, aromatica, canelazo, rompecalzón, či ochutnat místní specialitu ,,ajíaco” (hustá polévka).  Posléze pěší sestup do centra města a prohlídka historického jádra, návštěva muzea zlata, kde shlédnete největší sbírku prehispánského zlatnického umění. Procházka po Bolívarově náměstí a prohlídka malebné čtvrti ,,LA CANDELARIA”. Doporučujeme navštívit Boterovo muzeum, anebo navštívit čtvrt smaragdů a nakoupit si zlato a smaragdy.

IMG_9445.jpeg
IMG_9439.jpeg
IMG_9416.jpeg
IMG_9421.jpeg
IMG_9426.jpeg
7a277043-09b6-4bdb-957b-eac39324bb3f.JPG
IMG_9418.jpeg
IMG_9444.jpeg
34b78718-c425-412f-914e-105d9fd7c200.JPG
IMG_9437.jpeg
IMG_9490.jpeg

14.den:  BOGOTÁ TRANSFER NA LETIŠTĚ

Transfer na letiště a ,,Hasta pronto en Colombia"!

CENA ZÁJEZDU: na vyžádání dle počtu osob

Rezervace: gerencia@ranatours.co / WhatsApp: +34 658 679291

CENA ZAHRNUJE:

Všechny transfery z letiští na hotely

Soukromý autobus v Ekvádoru / Kolumbii
13 x ubytování se snídaní

3 x plná penze v Amazonii
Všechny vstupy a čluny uvedeny v programu

Českého průvodce

AJ mluvícího průvodce v Bogotě

Ekvádorské povinné průvodce

CENA NEZAHRNUJE:

Letenku

Zdravotní zahraniční připojištění

Pojištění storna
Spropitné řidiči / průvodci 2-3 USD osoba / den

Jinak neuvedenou stravu, ayahuaska

Rana Tours
Rana Tours
bottom of page