Rana Tours

Zájezd TOP Kostarika & Velryby  / 16 dní / 11.02.-26.02.2021

SAN JOSÉ - SOPKA IRAZÚ - KÁVA - TORTUGUERO - ARENAL A TERMÁLY TABACÓN - TREK PO SVAHU SOPKY ARENAL - RÍO CELESTE & VULKÁN TENORIO & NP RINCÓN DE LA VIEJA - LAS PAILAS - NP MARINO BALLENA & VELRYBY - NP CORCOVADO & ISLA DEL CAŇO

1.den: VÍTEJTE NA KOSTARICE!

Přílet do hlavního města Kostariky SAN JOSÉ, přivítání na letišti českým průvodcem a cesta na hotel nedaleko centra města. Ubytování v hotelu Villa Tournon 4* (2 noci, snídaně) a relax po cestě.

2.den: SOPKA IRAZÚ & KÁVA

Odjezd brzy ráno, vydáme se na velkolepý vrchol sopky IRAZÚ, nejvyšší aktivní sopky v Kostarice. Tato sopka nemá jeden, ale rovnou čtyři krátery. S výškou 3.432 metrů nad mořem. Z vrcholku budeme pozorovat mystickou zelenou lagunu a vyjímečnou krajinu. Pokud budeme mít štěstí a bude jasné počasí, na západní straně dohlédneme na Tichý oceán a na východní straně Atlantik, oba oceány ze stejného bodu! Po cestě zpět do San José návštěva malé kávovníkové haciendy a seznámení se s procesem pěstění kávy.

3.den: CESTA DO PAVONY & PLAVBA DO TORTUGUERA

06:30: Po snídani odjezd z hotelu a cesta národním parkem Braulio Carillo do Guápiles, odkud budeme pokračovat do malého říčního přístavu La Pavona. Budeme projíždět skrz banánové plantáže, po cestě budeme míjet lenochody, opice, tukany, mývaly s spoustu dalších zvířátek. Odtud pak podnikneme plavbu člunem po řece Suerte do TORTUGUERA. Během plavby spatříme kajmany a spoustu ptáků. Kratší prohlídka vesnice Tortuguero a pokračování do NP Tortuguero, do resortu Turtle Beach Lodge, kde nás bude čekat oběd. Odpoledne osobní volno k procházkám podél divokého Karibiku, anebo relaxování v hamakách či hotelovém bazénu. K dispozici jsou zde i kajaky, před večeří doporučuji vyrazit sledovat usínání džungle za křiku opic a papoušků. Ubytování v přírodním resortu Turtle Beach Lodge 4* (2 noci, plná penze).

4.den: AKTIVITY V TORTUGUERU

Těsně před svítáním vyrazíme na plavbu mezi kanály NP TORTUGUERO a za křiku vřešťanů budeme sledovat probouzející se přírodu. Po zhruba dvouhodinové plavbě se vrátíme do resortu, kde bude připravena bufetová snídaně. Po snídani malý odpočinek a příprava na kratší trek v džungli. Místní průvodce nás provede stezkou a když budeme mít štěstí, natrefíme na tukany, pestrobarevné ary, opice kapucíny, barevné žáby, lenochody, mývaly, agutí, kajmany, papoušky a spoustu dalších tvorů. Návrat do resortu a zbytek odpoledne relax u bazénu, anebo procházka po pláži. Možnost fakultativních aktivit (kajak, vesnice Tortuguero, noční žabí tour).

5.den: Z TORTUGUERA DO ARENALU & TERMÁLY

Po snídani plavba člunem zpět do Pavony po řece ,,río Suerte” vlévající se dále do řeky San Juan vytvářející přírodní hranici mezi Kostarikou a Nikaraguí a pokračování do oblasti NP ARENAL, kdy za jasného počasí můžeme vidět sopku. Příjezd do přírodní lodge, ubytování a fakultativní návštěva nejkrásnějších termálních pramenů na říčce TABACÓN zakončen lahodnou večeří. Ubytování v Arenal Oasis Ecolodge & Wildlife Refuge (3 noci, snídaně).

6.den: TREK PO SVAZÍCH ARENALU

Po snídani se vydáme na kratší trek po svazích vulkánu ARENAL tyčícího se do výšky 1670 metrů. Místní průvodce biolog nás zasvětí do tajů místní fauny a léčivých rostlin. Nejoblíbenější je stezka 1968, která získala tento název dle roku náhlého destruktivního výbuchu, kdy přišlo o život 87 lidí a byly zcela zničeny vesnice Tabacón a Pueblo Nuevo. Do té doby se mluvilo o vyhaslé sopce. Návrat do resortu.

7.den: FAKULTATIVNÍ VÝLET VULKÁN TENORIO & RÍO CELESTE

Po snídani nás čeká další zážitek. Po necelé dvouhodinové cestě autobusem absolvujeme ca 4 hodinový nenáročný trek. Překvapí nás velkolepá přírodní krajina v národním parku VOLCÁN TENORIO. Vydáme se po visutých mostech a stezkách deštných pralesů, abychom viděli ohromující vodopády šumivé tyrkysové řeky a mlhavý vrchol vulkánu Tenorio. Trek povede podél břehu řeky RÍO CELESTE (tyrkyzová řeka), abychom viděli ,,Los Teňideros”, kde vody dramaticky mění barvu díky chemickým látkám v zemi. Koupání v tyrkyzové řece je možné pouze mimo národní park. Zastávka na oběd a návrat do resortu.

8.den: CESTA DO NP RINCÓN DE LA VIEJA

Po snídani se vydáme panoramatickou cestou podél přehrady Arenal do blízkosti NP RINCÓN DE LA VIEJA, tento chráněný národní park o rozloze 14.300 ha byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1999. Nad parkem se tyčí aktivní stratovulkán vysoký 1.895 metrů. Odpoledne určené k relaxu a k procházkám v okolí přírodní lodge Hacienda Guachipelín (2 noci, snídaně).

9.den: TREK K VULKANICKÝM BAHENNÍM FUMAROLÁM LAS PAILAS

Po snídani doporučujeme podniknout 7km dlouhý trek k bublajícím ,,LAS PAILAS”. Budeme z blízkosti sledovat vulkanickou aktivitu, vřící bahno se svými fumarolami, a pozorovat místní faunu a floru. Stezka nos dovede až k vodopádům. Ti z vás, kteří by rádi podnikli celodenní trek s průvodcem biologem, budou mít možnost se přihlásit. V NP RINCÓN DE LA VIEJA, se totiž nachází několik turistických stezek. Jinak den určený k relaxu a k využití fakultativních aktivit, které Hacienda Guachipelín nabízí. Může se zde podniknout třeba sjezd po řece, treky v okolí hotelu bez průvodce, výstup k vodopádům, zip line, tubing na řece Río Negro, jízda na koni či na kole, anebo jednoduše relaxovat v termálních vodách Río Negro.

10.den: HACIENDA GUACHIPELÍN - UVITA (PACIFIK)

Po snídani delší panoramatický přejezd k Tichému oceánu. Z okna minibusu budeme pozorovat postupně se měnící vulkanickou krajinu přecházející do deštných lesů a v postupně se měnící líné pacifické pásmo. Po cestě budeme mít oči na stopkách, co když zrovna poletí tukan? Anebo budeme muset zastavit, protože nám do cesty vešel lenochod? A pokud se na naší oblíbené zastávce zrovna budou vyskytovat opice, nezapomeňte si s sebou přibalit nějaký ten banán. Při přejíždění mostu na řece Tarcoles povinná zastávka na sledování stovek líně se plazících krokodýlů. Příezd do malé turistické destinace UVITA, ubytování V hotýlku Tucan a relax po cestě.

11.den: UVITA - NP MARINO BALLENA & POZOROVÁNÍ VELRYB- SIERPE - BAHÍA DRAKE 

Den plný dobrodružství! Z hotelu přejedeme do nedalekého NP MARINO BALLENA, který už sám o sobě má výběžek ve tvaru velrybího ocasu. Ten je ovšem možno vidět pouze při odlivu. Možnost treků a koupání na pláži, pokud budeme mít štěstí, uvidíme velryby, které se zde vyskytují také v tomto ročním období. Jižní keporkaky, které sem začínají připlouvat od srpna do října, pocházejí až z Antarktidy, mluvíme o jedné z nejdelších migrací zvířat na planetě. V tropech tyto velryby keporkaků nejí a přežívají zcela na tukových zásobách, které nahromadily. Keporkaky dorůstají až do délky 17 metrů a mohou vážit až 43 500 kg. Vyskytují se v oceánech po celém světě, půl roku se pasou ve studených vodách bohatých na živiny, poté migrují do teplých tropických vod, aby se spojily s keporkaky na severní a jižní polokouli. Keporkaky severní, které sem připlouvají mezi lednem a březnem, pocházejí až z Kalifornie a na ty právě teď můžeme natrefit. Národní park Marino Ballena vděčí za návštěvu keporkaků dvakrát ročně, které sem připlouvají, aby porodily svá mláďata a k reprodukci. Kromě keporkaků je možné vidět delfíny skákavé, delfíny skvrnité, želvy, žraloky velrybí, rejnoky a širokou škálu korálových ryb. Je také dobrým místem k pozorování ptáků, kteří elegantně sedí na břehu pláže. V blízkosti ostrůvků můžete vidět ibis, kolihy, pelikány, hnědé kozy, fregaty a ústřice. Zájemci si zde mohou připlatit plavbu ve člunu, aby mohli tuto nádheru sledovat více zblízka. Pokračování do říčního přístavu SIERPE, kde nasedneme do člunu a poplavíme se do zátoky BAHÍA DRAKE, budeme tak svědky řeky vlévající se do oceánu. Ubytování v malém hotýlku Jacamar (2 noci, snídaně).

12.den: AKTIVITY V NP CORCOVADO 

NP CORCOVADO, tento národní park je jedinečný co do výskytu fauny a flory. Narazit na tapíra na pláži, potkat stádo prasátek pekari po cestě, spatřit ploutev žraloka při jeho vplutí do řeky, šlápnout do velrybích kostí povalujících se na pláži, uvidět supy vykrádající želví hnízdo, vzácná ara aracanga, která vám najednou proletí nad hlavou, to vše vypadá jako scéna z dobrodružného filmu, ale může se stát součástí vaší reality. NP Corcovado se pyšní 2,5% veškeré světové biologické rozmanitosti. Takže pokud jste ochotni prožít divoký zážitek a pocítit přírodu v celé její síle, poloostrov Osa je to správné řešení. Je to zážitek pro ty, kteří se chtějí vydat na tento trek a jsou ochotni snést jistý stupeň obtížnosti, aby byli svědky divů přírody. Samozřejmě nemůžeme nikdy zaručit, že zažijete všechny možné zážitky, protože to bude záviset na mnoha faktorech, jako je počasí, vliv přílivu a odlivu, měsíce a ročního období. Ale bezpochyby vás čeká „divoké“ dobrodružství. Pro milovníky šnorchlování máme v nabídce i plavbu na ostrov ISLA DEL CAŇO, vzdáleného od pobřeží 16 km, o rozloze 320 ha půdy a 5.800 mořských ha. Vyskytuje se zde jedna největších a nejlepšíích formací korálových útesů na tichomořském pobřeží Kostariky. Je zde pět korálových plošin, důležitá oblast pro výskyt keporkaků, a to jak ze severní tak jižníí polokoule, také rezidentních druhů delfínů. V oblasti pevniny jsou pozůstatky kamenných koulí vytvořených předkolumbovskými civilizacemi. Ostrov Caňo byl obsazen různými lidskými skupinami. Předpokládá se, že mezi 700 a 1500 př. byl ostrov využíván jako hřbitov etnika Chiriquis, nebo jako trvalé bydliště Queposů nebo Brunců.

13.den: BAHÍA DRAKE - SIERPE - MANUEL ANTONIO 

Po snídani nástup do člunu a plavba zpět do říčního přístavu v Sierpe, kde bude přistaven vůz, který nás dopraví do MANUEL ANTONIO, kde zakončíme naše dobrodružství relaxem na pláži, či návštěvou stejnojmenného národního parku. Ubytování v hotelu Millenium Manuel Antonio (3 noci, snídaně).

14.den: NP MANUEL ANTONIO 

Dnes nás čeká návštěva NP MANUEL ANTONIO, park proslulý hojným výskytem rozverných opiček kapucínů, vřešťanů, malinkých opiček titi, mývalů, lenochodů a dalších tvorů, kteří již přivykli četným turistům a jen vyčkávají, až se půjdete vykoupat, aby vám vybrali zásoby jídla z batohu. V parku se nachází turistická stezka, s různými vyhlídkami, kterou doporučujeme absolvovat, poněvadž právě zde natrefíme na plachá zvířata, která se neodvažují konkurovat drzým mývalům a kapucínům. Zbytek odpoledne můžeme proválet na některé z pláží v parku.

15.den: RELAX V MANUEL ANTONIO 

Tento den končí naše kostarické dobrodružství a my jej můžeme prožít buďto relaxací na pláži, couráním po vesnici, anebo výběrem některé z aktivit, které se zde nabízejí, od šnorchlování po canopy, anebo večerní noční tour za zvuků žab.

16.den: MANUEL ANTONIO - TRANSFER NA LETIŠTĚ 

Transfer na letiště a ,,Hasta pronto en Costa Rica".

CENA ZÁJEZDU: 2.350 USD / OS. (min. počet 10 osob)

Rezervace: gerencia@ranatours.co / WhatsApp: +34 658 679291

ZAHRNUJE:

Ubytování ve výše uvedených zařízeních anebo podobných

Plnou penzi na Turtle Beach Lodge
Transfery a dopravu soukromým minibusem
Shuttle ze Sierpe do Manuel Antonio
Český průvodce, biologický průvodce

Vstup do NP Irazú
Čluny do Tortuguera a Bahía Drake

MOŽNOST PŘÍPLATKU ZA LUXUSNÍ UBYTOVÁNÍ:

Ti, kteří se nebudou chtít účastnit fakultativních aktivit v Arenalu a raději stráví čas v termálním resortu Los Lagos: 90 USD / osoba v DBL ROOM (3 noci)
Ti, kteří by raději strávili poslední 3 noci v luxusním hotelu v Manuel Antonio / Parador anebo San Bada: 240 USD / osoba v DBL ROOM
TATO VÝMĚNA HOTELŮ NIJAK NENARUŠÍ DYNAMIKU ZÁJEZDU.

NEZAHRNUJE:

Mezinárodní letenku
Jinak neuvedenou stravu
Zpropitné

Vstupy: Coffee Tour 30 USD, Tortuguero 20 USD, NP Arenal 20 USD, NP Rincon de la Vieja 20 USD, NP Manuel Antonio 20 USD

Fakultativní aktivity: Canopy 60 USD, Termály v Tabacónu + večeře 80 USD, výlet Río Celeste od 100 USD, Trek Arenal 30 USD, výlet ve člunu na velryby v NP Marino Ballena 65 USD, trek v NP Corcovado 90 USD anebo šnorchlování na ostrov Isla del Caňo 120 USD

POZOR:

Ve většině NP na Kostarice platí přísný zákaz nošení jídla a cigaret v batohu, toto obzvlášť platí v NP Manuel Antonio a NP Marino Ballena, kde vám u vstupní brány bude prohledán batoh a kapsy!