top of page
Viajes a México

Kolumbie je jednou z nejkrásnějších zemí Latinské Ameriky. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá na dvou pobřežích, Atlantského Tichého oceánu. Sousedí s VenezuelouBrazílií, PeruEkvádorem a Panamou. Počet obyvatel dosahuje více než 48 milionů. Hlavním městem je Bogotá. Obyvatelé mluví španělsky a hlásí se ke katolické církvi. V zemi donedávna probíhala válka mezi vládou a drogovými kartely, dnes už však je bezpečnou turistickou destinací.

Území Kolumbie bylo Španěly kolonizováno ve 30. letech 16. století. Krátce nato vznikl generální kapitanát Nová Granada (později místokrálovství Nová Granada) s hlavním městem Bogotou. Od konce 18. století se zde odehrávala častá povstání. Vyvrcholením byla bitva u Boyacá (1819), ve které Simón Bolívar dokázal porazit španělské oddíly. V roce 1821 byl jmenován prezidentem nově vzniklé Velké Kolumbie (dnešní Kolumbie, Venezuela, Panama, od 1822 Ekvádor). Ta se roku 1830 opět rozpadla na Novou Granadu (Kolumbie, Panama), Venezuelu a Ekvádor. V roce 1903 byla na popud USA odtržena Panama (kvůli stavbě průplavu).

Od konce 19. století probíhají v zemi četné boje mezi konzervativci a liberály nebo levicovými radikály. Ty vyústily v současnou guerillovou válku. V 60. letech 20. století vznikají levicově orientované gardy: Revoluční ozbrojené síly Kolumbie FARC a o něco umírněnější Národní osvobozenecká armáda - ELN. Proti nim stojí vedle kolumbijské armády pravicová paramilitantní organizace Spojená sebeobrana Kolumbie - AUC, která vznikla až v roce 1997. Mezi jejich praktiky patří mimo jiné únosy civilistů nebo dokonce jejich zabíjení. Vláda se od té doby otevřeně hlásí k boji proti rebelům (a její úsilí poslední dobou začíná mít první výsledky) a též k boji s drogami (drogové kartely z Cali a Mendellínský kartel nechvalně známého Pablo Escobara vzkvétaly od 70. let do první poloviny 90. let 20. století, kdy byly rozprášeny). Občanská válka v Kolumbii si do roku 2012 vyžádala na 220 tisíc obětí a více než 5 milionů Kolumbijců muselo opustit své domovy.

Kolumbie má co nabídnout, je jednou z největších zemí Jižní Ameriky, zemí s pralesy, národními parky, cennými kulturními památkami a v neposlední řadě výbornou kávou. Ke Kolumbii ovšem také patří několik ostrovů v Karibském moři, mezi nimiž čelní místo zaujímá souostroví San Andrés a Providencia.

Kolumbie a Mexiko - poznávací zájezdy

bottom of page